SEO şart

10 Ağu
2017

Siz de dijital pazarda var olmak istiyorsanız SEO yaptırmanız şart. SEO yani arama motoru optimizasyonu olmadan dijital pazarda başarılı olmanız pek mümkün değil. Çünkü internet kullanıcıları aradıkları her şeyi arama motorları üzerinden arama yaparak buluyor. Eğer sizin firmanızı da arayıp bulsunlar istiyorsanız SEO yaptıracaksınız.  Firmanızın ya da markanızın adını bilenler arama motoruna yazarak sizi bulurlar ama bilmeyenler nasıl bulacak?

Arama motorlarında rekabet

İnternet  kullanıcıları ya da potansiyel müşterileriniz, aradıkları ürün ya da hizmetin adını arama motorlarında aratarak bu hizmeti ya da ürünü satan markalara ulaşıyorlar. Karşılarına bu ürün ve hizmeti veren birçok firma geliyor. İşte arama motorlarında rekabet burada başlıyor. İlk sayfada görünenler, 2. sayfada görünenler, 3. sayfada görünenler ve diğer sayfalara yani daha gerilerde görünenler.  İşte burada SEO devreye giriyor. Eğer web sitenize doğru bir SEO – arama motoru optimizasyonu yaptırıyorsanız, arama motorları içeriklerinizi endeksliyor. İçeriklerinize göre arama yapan internet kullanıcılarının aramalarında onlara gösteriyor. Böylelikle insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlıyorsunuz. Genelde “internet kullanıcıları 2. ve 3. sayfalara bakmaz derler” ama inanmayın, bakarlar. İlk sayfadakilere bakarlar bu firmaları ya da ürün ve hizmetlerini beğenmezlerse diğer sayfalara geçerler. Unutmayın onlar arıyorlar, aradıklarını bulmadan kolay kolay vazgeçmezler. Aradıklarını bulunca incelerler. Kendilerine en çok güven veren firmayı seçip ulayşırlar.  Eğer bu firma bir e-ticaret sitesi ise sipariş verirler.

SEO ve SEM

Google gibi büyük arama motorları bir de bu sayfalara reklam alıyor ve reklam veren firmaları sayfaların en üstüne çıkarıyor. İşte burada da  SEM olarak adlandırılan arama motoru reklamları devreye giriyor.  Yani tutarını ödeyerek arama motorlarında yer alan metin içerikleri, videolar gibi dijital reklamlar. Reklamınız yayında olduğu süre boyunca bütçenizle orantılı, medya planınıza uygun olarak arama motorunda üst sıralara çıkıyorsunuz.

Özetlersek SEO organik olarak intenet dünyasında büyümenizi sağlar. Yavaş yavaş ilerler ama bunun için arama motorlarına ücret ödemezsiniz. Zamanla istediğiniz başarıyı elde edince arama motorlarına hiç para ödemeden görünürlük kazanmış olursunuz. SEM ile daha kısa bir zamanda internet kullanıcılarına görünürsünüz, bunun ücretini ödersiniz. 

Burada en önemli konu şudur; SEO olmadan olmaz. SEO olmadan SEM hiç olmaz. Doğru yapılan bir SEO uygulaması faydalıdır, size mutlaka geri dönüşü olur. SEO etkili, yaratıcı içerikler ile başarı kazanır. SEM yaparak yani reklam verseniz bile reklamı yönlendirdiğiniz içerik etkili değil ise reklam amacına ulaşmaz.

SEO dijital pazarlamanın bir çalışmasıdır. Dijital pazarlamanın diğer  enstrümanları ile uyum içinde uygulandığında çok etkili dönüşler yaratır. Müşteri potansiyelinizi artırır.

SEO döngüsünde neler yapılır

*Web sitesi daha yapılış aşamasında teknik olarak arama motorlarına uygun hale getirilir.

*Strateji yapılır.

*Site içi optimizasyon yapılır.

*Web site analizleri dumaksızın yapılır.

*Potansiyel müşterilerinizin gereksinimleri tespit edilir bunlar karşılanır.

*Anahtar kelime analizleri yapılır.

*Sürdürülebilir pazarlama fikirleri eşliğinde, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekecek, onların markanıza sempatisini, güvenini kazandıracak özgün  içerikler yaratılır.

*Bu içerikler teknik SEO ölçütlerine uygun olarak web sitenizde yayınlanır.

*Web sitenizdeki tüm içeriklerin arama motorlarına kaydı yapılır.

*İnternet ortamındaki diğer uygun görülen siteler ile bağlantı kurulur. Onların size trafik yönlendirmesi sağlanır. Böylelikle internet ortamındaki  pazarlama ağınızı genişletirsiniz.

*Web sitesi sürekli izlenir.Raporlanır. Rapora göre çalışma sürdürülür.

SEO sürdürülebilir bir çalışmadır. Başlar ve bitmez.

Firmanıza yapılması gereken SEO konusunda detaylı bilgi için bizi arayın, sizi bilgilendirelim.

Web sitenizin SEO analiz raporu için iletişim formundan mesaj kısmına web adresinizi belirterek “seo analiz raporu istiyorum” yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Scroll Up