Online İtibar Önemlidir

24 Tem
2017

Arama motorlarında firmanız, ürünleriniz, hizmetleriniz, personeliniz ya da şahsınız hakkında olumsuz birtakım yazılar ve görseller yer alıyorsa ne yapmalısınız?

İleride “olası” olumsuz yazıların arama motorlarında yer almaması için nasıl tedbir alabilirsiniz? 

Google ve diğer arama motorları, en önemli bilgi kaynağı durumundadır. Bu alanı kaderine terk ederseniz, ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

Müşterileriniz, çalışanlarınız ya da rakipleriniz firmanız hakkında kötü şeyler yazabilirler. 

Yazının yer aldığı  sayfalar, arama motorlarının değer verdiği sayfalar ise işiniz daha da zorlaşır. İş itibarınız ya da kişisel itibarınız zarar görebilir.

Online itibar yönetimi için projeler üreterek, kampanyalar yaparak arama motorlarında yer alacak içerikler üretmek önemlidir.  

“İtibar” inşası strateji gerektirir. Firmanızı ya da şahsınızı tanımlayan anahtar sözcükleri içeren yazıların değerli sayfalarda ve sosyal ağlarda yer alması için çalışmalısınız. Firmanız için arama yapan insanların karşısına bu yazılar çıkmalıdır. 

Online itibar eş zamanlı takip gerektirir. 7/24 aktif olan online ortamda olumlu ya da olumsuz içeriklerin hızla yayıldığını ve tüketicilerin %80‘inin alım kararını etkilediğini unutmayın. Özellikle sosyal medyada hızlı takip ve sorulara/sorunlara profesyonel (olumlu, akıllı) yanıtlar önemlidir. 

Online itibar strateji ve süreklilik gerektirir. En mantıklı ve doğal yol, firmanız ve şahsınız hakkında “sürekli” yeni yazıların sürece girmesini sağlamaktır. Yeni yazı ve görseller, “yeni” olana değer veren arama motorları tarafından üst sıralara alınacaktır. Olumsuz yazılar alt sıralara, ileriki sayfalara düşecek; zamanla kaybolacaktır. 

Online itibar yönetimi için altın kuralları özetlersek;

Haber değeri taşıyacak kalitede projeler üretmek,

Bloglarda, sosyal ağlarda doğru imlemelerle yer almak,

Tüketiciyi izlemek, sorunlarına hızlı çözümler üretmek ve sorularını yanıtlamak.

Scroll Up