Dijital Pazarda Webiniz Kadarsınız

24 Tem
2017

Ticaret dünyası, bir firmanın ya da bir markanın değerini ölçebilmek için ilk olarak web sitesine bakar. Webinizin ülke ve dünya sıralamasındaki yeri ne ise, işte siz de ticari olarak o sıradasınız.

Firmanızın, markalarınızın, ürünlerinizin, hizmetlerinizin pazarlamasını yapmak; satışlarınızı artırmak ve pazar payınızı korumak için dijital pazarda da olmanız artık bir zorunluluk.

Günümüzün en büyük pazarı olan dijital pazarda yerinizi alıp satışlarınızı artırmak istiyorsanız yapmanız gereken en temel iş, web sitenizi bu pazarın koşullarına uygun bir şekilde yapılandırıp sürdürmektir.

Web sitenizin değeri nedir?

Artık ticaret dünyası, bir firmanın ya da bir markanın değerini ölçebilmek için, dünyanın neresinde olursa olsun ilk iş o firmanın ya da markanın web sitesine bakıyor. Dünyanın öbür ucundaki bir kişi ya da firma bir şekilde size ulaşsa bile, dünya çapındaki site sıralaması yapan weblere girip sizin webinizin url’sini yazması ile başlıyor her şey. Webinizin dünyadaki ve ülkeniz sıralamasındaki yeri ne ise, işte siz de ticari olarak o sıradasınız. Alt sıralardaysanız “sizin markanızı, ürünlerinizi, hizmetlerinizi arayan, bulan az; demek ki talep edilmiyorsunuz, talep yaratmıyorsunuz” olarak algılanıyor. Üst sıralarda iseniz “sizi arayan, size gelen çok, sattığınız ürünlerin talibi çok, demek ki değerlisiniz” olarak algılanıyor. Google gibi arama motorları için de bu sıralamalardaki yeriniz çok önemli.

Dijital pazardaki varlığınızı yükseklere taşıyabilirsiniz.

“Biz kaliteli iş yapıyoruz, ama çok küçük bir firmayız. Öyle reklama, webe mebe ayıracak bütçemiz yok. Bir webimiz var işte, yaptırmıştık kaç yıl önce.” Bu söylemler artık geride kaldı. Dijital dünyada olmak demek sadece reklam yapmak demek değil. Böyle bir anlayış dijital dünyada “Benim müşteriye ihtiyacım yok, ister gelsin ister gelmesin, ben burdayım, arayan bulur.” demek gibi bir şey. Doğru, aradıklarını buluyorlar; ama sizi değil başkalarını buluyorlar. Arama motorları onlara kimleri gösteriyorsa onları buluyorlar. Yani dijital dünyada olabilirsiniz; ama dijital pazarda olmak ya da olmamak var. İkisinin ortası yok, ya olursunuz ya da olmazsınız. Belki de yıllardır kendinizin bile pek uğramadığınız sitenize neden insanlar her gün uğrasın? Siz hiç yıllarca aynı kalan mağaza, vitrin vs gördünüz mü? Hiçbir şey değişmezse köhner, eskir.

Çok küçük bir firma olsanız bile, kendi pazarınızda çok yükseklerde bir yerde olabilirsiniz. Nihai hedef kitleniz ve diğer firmaların nezdinde değer kazanabilirsiniz. Bu değerle paralel, hem satışlarınızı hem de marka değerinizi artırabilirsiniz. Nasıl mı? Bu o kadar da zor değil. Bunun için işinizi ve pazarlama yapmayı seviyor olmanız yeterli. Bir de üzerine araştırmacı bir gözle planlı çalışmayı ve biraz da sabır koydunuz mu kimse sizi tutamaz.

Dijital pazarda ya göze girersiniz ya da gözden düşersiniz…

Dijital pazarda gözden ırak düşmeyin. “Gözden ırak olan gönülden de ırak olur.” Potansiyel müşterilerinizi oluşturan internet kullanıcılarına ulaşmak için hep bu sözü anımsayın. İnternet üzerinde göz önünde olmazsanız, pazardan uzağa düşebilirsiniz.

Scroll Up